Това е интерпретация на молекулите, открити в горещо молекулно ядро в Големия Магеланов Облак. Credit: ESO
Голям и гъст облак изграден от сложни молекули покрива новородена звезда. Откритието е направено от японски екип астрономи с помощта на ALMA. Уникалното е, че системата се намира в съседната на нас галактика "Голям Магеланов Облак" и представлява първата открита подобна структура извън пределите на нашата галактика.
Структурата е химически много по-различна от известните в Млечния път, което е намек, че химията, която се случва във Вселената може да бъде много по-разнообразна от очакваното.
Екип от японски изследователи са използвали силата на ALMA за да изучат масивна звезда, известна като "ST11" в "Големия Магеланов Облак". При анализа, съвсем отчетливо се виждат емисии от редица горещи молекулярни газове натъпкани в концентриран район около новата звезда. Това е доказателство, че астрономите са открили нещо невиждано извън пределите на Млечния път - горещо молекулно ядро.
Пълното име на ST11 е "2MASS J05264658-6848469". Първоначално се е смятало, че това е двойна звезда, като не е изключено да представлява и система от няколко звезди. След новите наблюдения обаче, астрономите осъзнават че това е една масивна и млада звезда, обвита с газови молекули.
Тези облаци трябва да бъдат относително малки с диаметри около 0,3 светлинни години. Те са доста плътни, около 10^12 молекули на кубичен метър, което е далеч по-ниско от земната атмосфера но много плътно за междузвездната среда. Освен това са сравнително топли, с температура над -173 градуса по Целзий. Това ги прави най-малко 80 градуса по Целзий по-топли от стандартните молекулярни облаци, въпреки че са с подобна плътност. Тези "горещи" ядра се формират в началните етапи от еволюцията на масивните звезди и играят ключова роля в образуването на сложните химикали в космоса.
Сега данните сочат, че новооткритото ядро притежава съвсем различен състав от подобните на него обекти в нашата галактика. Най-изявени са подписите на познати вещества като серен диоксид, азотен оксид и формалдехид омешани с повсеместния прах. Но няколко органични съединения, като метанол (най-простата молекула от семейството на алкохолите) почти не се засичат, което се различава драстично от горещите ядра в Млечния път, които всъщност съдържат широк асортимент от сложни органични молекули включително метанол и етанол.
Големия Магеланов Облак е много по-беден на тежки елементи от нашата галактика. Това подсказва на астрономите, че тази много различна галактична среда е повлияла върху процесите образуващи молекули около изследваната звезда.
Синтеза на тежките химически елементи се случва в ядрата на звездите. Тези по-тежки елементи се изхвърлят в космоса, когато масивните звезди умират и експлодират. Следователно, колкото повече старее, Вселената се обогатява с елементи по-тежки от водород и хелий. Но Големия Магеланов Облак е беден на по-тежки елементи следователно дава представа за химическите процеси протичали в ранната Вселена.
Все още не е ясно дали големите и сложни молекули открити в Млечния път съществуват в подобни структури и в другите галактики. От особен интерес са комплексните органични молекули защото от тях се формират пребиотичните молекули, които вече са открити в космоса. Новият обект в един от най-близките галактични съседи е отлична цел за да помогне на астрономите да се справят с този въпрос. Той повдига и друг въпрос: как би могло химическите разлики между галактиките да повлияят на развитието на извън галактическия живот?
Увеличаване Нещо подобно би представлявала гледката от повърхността на астероида. Credit: ESO Това го превръща в най-...
УвеличаванеТова е първото изображение от "Gemini Planet Imager" показващо планетата "Beta Pictoris b"...
Увеличаване Сузуки е картографирал слабото рентгеново излъчване в осем различни направления в галактичния куп "Перс...
Увеличаване Тази художествена интерпретация показва свръхнова в която се ражда неутронна звезда с много силно магнитно п...
Увеличаване Това подробно изображение показва централните части на близката активна галактика "NGC 1433". Само...
Увеличаване Тази просторна гледка от Хъбъл, разкрива богатото галактическото струпване "Abell 1689". Огромната...
Увеличаване Астрономите са установили, че двете части на астероидът "Итокава" са с различен вътрешен състав. C...
Увеличаване Художествено представяне на този космически клин. Credit: ESO/M. Kornmesser Съвсем неотдавна, през о...
Увеличаване Това е художествено представяне на широкомащабната структура на Вселената. Веществото е групирано в нишки, к...