По време на събирането на проби, NFT ще насочва космическия кораб към повърхността на астероида. Картите на опасностите също са част от системата за навигация и те ще спомагат мисията да се придържа далеч от потенциални опасности. Credit: NASA
Мисията „Озирис-Рекс“ вече повече от година работи около астероидът „Бену“. Планът е, някъде през лятото космическият апарат да се спусне до повърхността и да вземе проби. Звучи просто, но не е – оказа се, че повърхността на астероида е покрита с камъни, които може да са фатални.
За да се справи с проблема, екипът на мисията е разработил нов навигационен софтуер, който трябва да насочва сондата по време на спускането.
Първоначално е планирано, Озирис-Рекс да използва LIDAR системата по време на спускането. LIDAR е инструмент подобен на радар, но вместо радиовълни използва лазерни импулси за измерване на разстоянието. Този уред е специално проектиран да управлява космическия кораб до относително безопасна повърхност. Като такава се смята гладка площадка с размери около 50 метра в диаметър. Но най-големите безопасни зони които предоставя Бену са много по-малки. Най-голямата е широка само 5 метра или около 10% от предвиденото. Постепенно екипът разбира, че лазерния радар няма да свърши работа и че е необходима по-прецизна навигационна техника. Тази навигационна техника ще позволи на космическия кораб да се насочи точно към много по-малки обекти, като същевременно избягва потенциални опасности.
Новият метод за навигация е наречен „проследяване на естествени характеристики“ (NFT). NFT ще разчита на оптични изображения. Тя осигурява по-обширни навигационни възможности от LIDAR и е от ключово значение за изпълнението на това, което екипът нарича „право в целта“. Право в целта означава, че космическият кораб без много шикалкавене по пътя, трябва да се спусне директно в някоя много-по малка зона и да вземе проби.
За да осъществи това сондиране, най напред NFT изисква да се създаде каталог от изображения с висока разделителна способност.
По-рано тази година, Озирис-Рекс е извършил прелитания над основната и резервната площадка за събиране на проби. Те са именувани „Найтингейл“ и „Озпрей“, като прелитанията са били на височина около 625 метра. Космическият кораб е събирал изображения направени при различни ъгли и условия на осветление, за да попълни каталога с изображения необходими на NFT.
Навигаторите използват този каталог за да идентифицират камъни и кратери, уникални за целевите зони. Тази информация ще се качи в паметта на космическия кораб и ще се използва от NFT. Системата автономно ще насочва апарата към повърхността на Бену, като непрекъснато ще сравнява изображения от бордовия каталог с навигационни снимки, които ще прави в реално време. Докато се спуска към повърхността, NFT непрекъснато ще актуализира точката си на контакт в зависимост от положението на космическия кораб по отношение на ориентирите или специално набелязани камъни.
Нещо повече, научният екип е създал "карта на опасностите" и за двата сайта. В тях са включени всички характеристики на повърхността, които потенциално биха могли да навредят на космическия кораб. Това са най-вече големи скали и стръмни склонове. За да създаде този каталог е използван лезерния висотомер (OLA), който инструмент е създал 3D карти, които отблизо моделират топографията на Бену. NFT също ще се възползва от тези карти и ще черпи информация кои структури трябва да избягва. На тях са записани съвсем точни данни за височините на камъните и дълбочините на кратерите, и те ще спомагат за избягването на потенциални опасности докато космическият кораб се спуска към към много по-малката зона.
Например, по време на спускане ако космическият кораб прогнозира, че ще докосне опасен терен той автономно ще се отклони и ще се отдалечи от повърхността. Ако обаче види, че районът е без опасности ще продължи да се спуска и ще се опита да събере проби.
Програмните кодове на NFT вече са почти написани и някъде през през април, софтуерът ще се инсталира на Озирис-Рекс. След това ще е първата репетиция за събиране на проби. Отделни компоненти от NFT бяха тествани в края на 2019 г. и резултатите са доста обнадеждаващи. NFT ще се използва и за навигация по време на втората репетиция, планирана през юни.
Първият истински опит за събиране на проби е планиран за края на август. Ако това велико начинание се увенчае с успех, космическият кораб ще напусне Бену през 2021 г. Планът е да достави пробата на Земята през септември 2023 година.
Всъщност подобна автоматика не е новост и макар при доста различни условия, подобна система за сравняване на снимки отдавна работи на марсианските роувър мисии. Подробности тук.
По време на спускането, Озирис-Рекс ще прави изображения в реално време на повърхностните характеристики. След това специален софтуер ще сравнява тези снимки с вграден каталог от изображения и сам ще решава на къде да насочва кораба. Credit: NASA
Човечеството непрекъснато увеличава потребността си от ресурси. За да задоволи своя апетит, цивилизацията непрекъснато р...
Въпреки, че Бену е класифициран като близкоземен астероид, мисията пропътува цели два милиарда километра за да го достиг...
Учен от НАСА успя да измери теглото на астероида 1999 RQ36. Учен от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА (JPL...
Увеличаване Credit: NASA Дългоочакваната мисия на НАСА успешно стартира за да направи революция относно нашето...
НАСА избра мисия наследник на Стардъст. НАСА ще изстреля нов космически кораб към астероид през 2016 год. Предвижда с...
Мисията "OSIRIS-REX" на НАСА ще изследва астероидът "1999 RQ36". Върху Земята непрекъснато "вали" космически чакъл...
Тази схема показва траекторията и конфигурацията на космическия кораб по време на репетицията. Кредит: НАСА През авгу...
Увеличаване Това е снимка на Бену от зоната на терминатора или границата между нощта и деня на астероида. Навигационният...
НАСА се обръща към помощта на любители астрономи. Новия проект трябва да привлече помощта на любителите астрономи, к...