Увеличаване Тази фалшива цветна снимка показва вторият по големина басейн на Титан - морето "Ligeia Mare". Image Credit: NASA/JPL-Caltech/ASI/Cornell
Ново проучване e установило, че по-голямата част от моретата на Титан се състоят предимно от чист течен метан, което е независимо потвърждение на по-ранен резултат. Нещо повече, морското дъно може да бъде покрито с утайка от въглерод и богати на азот материали а бреговете най-вероятно са заобиколени от влажни зони.
От стотиците луни в нашата слънчева система, Титан е единствената, която притежава гъста атмосфера и големи течни резервоари на повърхността си. Това до голяма степен я превръща по скоро в земеподобна планета.
И Земята, и Титан притежават доминирани от азот атмосфери - в случая на Титан, азота е над 95%. Въпреки това, за разлика от Земята, Титан съдържа много малко кислород - останалата част от атмосферата е предимно метан и следи от други газове, включително етан. Заради мразовитите температури в системата на Сатурн, метана и етана могат да съществуват в течна форма.
Поради тази причина учените отдавна спекулират за възможността на повърхността на луната да съществуват въглеводородни езера и морета. Данните от мисията "Касини-Хюйченс" откри точно това. След пристигането в системата на Сатурн през 2004 г., мисията разкрива, че повече от 1,6 милиона квадратни километра от повърхността на Титан - почти два процента от общата площ са обхванати от течност.
В близост до северния полюс съществуват три големи морета, заобиколен от множество по-малки езера. В южното полукълбо се забелязва само един голям басейн.
Точният състав на тези течни резервоари остава неуловим до 2014 г., когато радара на Касини е използван за първи път за да покаже, че "Ligeia Mare" - второто по големина морето на Титан е богато на метан. Ново проучване, което използва също радара но в различен режим, независимо потвърждава този резултат.
Очакванията са, че "Ligeia Mare" ще се състои най-вече от етан, защото той се произвежда в изобилие в атмосферата от слънчевата радиация. Вместо това, откритието е чист метан. Новото изследване се основава на данни събрани от радара в периода между 2007 г. и 2015.
Голямото съдържание на метан се обяснява или с пресни валежи от метан, или че нещо премахва етана от езерото. Възможно е, етанът да се просмуква в земната кора под басейна или че по някакъв начин се влива в съседното море "Kraken Mare", но тези хипотези изискват по-нататъшни разследвания.
В своите изследвания, учените комбинират няколко радарни наблюдения на топлината излъчена от морето. Също се използват данни и от радарен експеримент проведен през 2013 год., когато специални радиосигнали са отскочили от повърхността на "Ligeia Mare".
По време на експеримента радара е уловил ехото от морското дъно. Заключението е, че дълбочината на басейна е около 160 метра, което е първото по рода си измерване на дъното на извънземно море. Изследването на радиосигнала предоставя данни и за температурата на морската течност и естеството на морското дъно. Откритието е, че морското дъно на "Ligeia Mare" вероятно е покрито със слой от органични богати съединения.
Азота и метана в атмосферата на Титан реагират до получаването на голямо разнообразие от органични материали. Учените смятат, че най-тежките от тези вещества попадат на повърхността и когато достигнат моретата, някои от тях се разтварят в течния метан. Неразтворимите съединения, като нитрилите и бензола потъват на морското дъно.
Проучването също така констатира, че бреговата линия около "Ligeia Mare" може да е пореста и да е залята с течни въглеводороди. Данните обхващат периода от местната зима към пролетта и учените очакват, че подобно на морския бряг на Земята околните твърди терени ще се затоплят по-бързо от морето.
Въпреки това, измервания от Касини не показват значителна разлика между температурата на морето и бреговете през този период. Това предполага, че терените около езерата и моретата са мокри или са покрити с течни въглеводороди, които ще им предадат свойства много близки до самото море.
Всичко това е един чудесен подвиг на съвременната наука, която вече прилича на истинска извънземна океанография на един чужд свят. Новите открития продължават и Титан просто няма да спре да ни изненадва.
Увеличаване Тази илюстрация показва как различните органични съединения си проправят път към моретата и езерата на Титан. Image Credit: ESA
Касини откри леден вулкан на Титан. "Касини" установи, че е възможно вулкан от лед да изригва на Титан, който е сход...
Мъгла и полярен вихър на Титан. Снимки от космическия кораб "Касини" показват как високо над южния полюс на Титан се...
Невероятно коледно изображение от Касини. По време на сто седемдесет и четвъртата орбита около Сатурн, Касини е поп...
Магнитосферата на Сатурн се променя със смяната на сезоните. Новото откритие предоставя важна улика относно загадка...
Вече със сигурност се знае, че азотът там и азотът тук са от различен източник. Тепърва ще се установява какъв е той. Im...
Увеличаване Тази фалшива цветна снимка показва вторият по големина басейн на Титан - морето "Ligeia Mare". Ima...
Нова теория за формирането на радиационните пояси около Сатурт. Невидимите радиационни пояси около Сатурн изглежда...
Касини е забелязал извънземно подобие на река Нил на Титан. Тази структура се простира повече от 400 км от своите "и...
Огромен вихър по северния полюс на Сатурн. Бурята на Марс изглежда че стихва, което си личи от смалените размери на...