Месинджър изследва кратерите на Меркурий.
Размера, формата и структурата на удара формиращ кратер върху планетарно тяло, предоставят информация не само за историята на кратера, но също така и за природата и еволюцията на повърхността на планетата. Такава информация се извлича от знанията на физиката на въздействието, комбинирано с измерванията на размера и формата на кратера. Проучванията на физиката на импактните кратери, разчитат главно на два подхода - лабораторни експерименти и цифрови симулации включващи аналитични методи и компютърни кодове. Експериментите показват основната физика на процеса, а числените изследвания позволяват съпоставяне на тези знания с действителните кратери формирали се при планетарни мащаби.
Чрез сравняване на размерите на сравнително скорошни или свежи кратери с тези на по-възрастните и по-деградирали кратери, е възможно да се научи за процесите, които променят повърхността на планетата. В допълнение, от изучаването на кратери с различни форми и размери може много да се научи за свойствата на повърхността - като скален състав, наличие на лед или определяне слоевете на почвата. Тези изследвания, също са в ход и на Меркурий от наблюденията, получени от космическия кораб Месинджър.
Credit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington
Снимки от кратери, получени от MDIS. От ляво е на прост, малък кратер с форма на купа, 4,1 км в диаметър кратер. Слънчевата светлина го огрява от юг. От дясно е сложен кратер 51,5 км в диаметър, осветен от изток. За малкия кратер сянката във вътрешността може да се използва за оценка на дълбочината.
Проучването на кратерите на Меркурий е особено важно, защото повърхносттното му гравитационно ускорение (3.7 m/s2) е почти идентично с това на Марс. Гравитацията играе важна роля в контролирането на "преходния диаметър", който разделя по-малките кратери с проста морфология от големите с по-сложна морфология. Простите кратери са склонни да бъдат с форма на купа. Големите кратери може да имат терасовидни стени и може да съдържат централен връх. Ако гравитационната сила беше доминиращ фактор контролиращ преходния диаметър, може да се очаква, че този диаметър ще бъде подобен на Меркурий и на Марс. Наблюденията на Месинджър, показват, че преходния диаметър на Меркурий е между 10-12 км, който е приблизително 1,8 пъти по-голям от този, наблюдаван на Марс (6-8 км). Тази разлика показва, че фактори, различни от гравитацията, влияят върху морфологията на кратерите. Възможни сътрудници на гравитацията може да са скоростта на импакторите, които образуват кратерите, както и якостта на близките до повърхността материали. Средната скорост на удара при Меркурий е 2-3 пъти по-голяма, от колкото на Марс, освен това кората на Марс може да се окаже по-слаба, отколкото тази на Меркурий, което може да се дължи на наличито на водния лед близо до повърхността на червената планета.
 и от MLA (вдясно). Забелязва се и малко по-голям комплексен кратер, разположен по MLA профила на юг.
<br><br>
Меркурий Laser Altimeter (MLA) и Mercury Dual Imaging System (MDIS), предоставят данните, необходими за оценката на размерите, формата и структурата на импакните кратери на Меркурий. MLA предоставя точни топографски профили на подовете, централните върхове и вътрешните склонове на стените. Комбинираното използване на тези данни с изображенията от MDIS дават възможност да се определи точно диаметъра на кратера. За някои от по-малки кратери, наблюденията само от MDIS могат да бъдат достатъчни за да се определи дълбочината на кратера чрез измерване дължината на сенките, образувани от стената на кратера върху вътрешността му. MLA не може винаги да се използва за тези видове измервания, защото не винаги лазерния лъч минава през центъра на един малък кратер, а минава по-встрани. Резолюцията на този инструмент е приблизително 800 m, което не може да осигури точното измерване на дълбочината и диаметъра на малък кратер. Разликите в съотношението на дълбочината на кратера и диаметъра, между стар и пресен кратер със сравними размери, осигурява мярката на промяната и ерозията.
Месинджър все още е в орбита и ще продължи да събира научни данни, които ще обогатят знанията не само за Меркурий, но и за цялата Слънчева система.
<br><br>
Източник: <a href=)
messenger
Коментар